• A
  • A
  • A
W związku z rozpoczynającymi się wakacjami mając na uwadze ich bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku Urząd Gminy w Goszczanowie przypomina, informuje i zaleca zapoznanie się z poradami i zasadami bezpieczeństwa, które warto stosować i bezwzględnie przestrzegać aby wakacje były prawdziwym czasem relaksu i zabawy.


Zanim wyjedziemy z domu, pamiętajmy: 

Pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien, a w budynkach wolno stojących – także okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych, Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest …. życzliwy sąsiad, Przed wyjazdem poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem. Poprośmy, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe, Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe, Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki, Pamiętajmy o tym, by zakręcić zawory dopływu wody i gazu oraz powyłączać urządzenia zasilane w energię elektryczną.


Bezpieczeństwo w drodze na wypoczynek: 

Przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (m.in. działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica, apteczka) oraz to, czy zabraliśmy potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny) W czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewoźmy w fotelikach, przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, stosujmy się do znaków, Dostosujmy prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, Pamiętajmy o stosowaniu zasady "ograniczonego zaufania" do innych uczestników ruchu, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami, którzy nie zawsze są na drogach widoczni.


Pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu:

Korzystajmy z parkingów strzeżonych, Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone, Sprawdźmy, czy pozamykaliśmy okna i drzwi. Włączmy autoalarm, Wysiadając z samochodu zabierzmy ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, zamknijmy auto w tym okna i włączmy urządzenie alarmowe.


Podróż środkami komunikacji publicznej:

Korzystając z pociągów, czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu, W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty, Przechowujmy pieniądze w różnych miejscach. Wówczas, nawet jeśli padniemy ofiarą złodziei, jest szansa, że nie utracimy całej sumy, Zajmując miejsce w autobusie czy w tramwaju bagaż pozostawiamy w zasięgu ręki, tak, by móc go stale obserwować, Nie powinno się korzystać z poczęstunku oferowanego przez nieznanych współpasażerów - w ten sposób złodzieje często usypiają swoje ofiary, a następnie je okradają.Bezpieczny wypoczynek nad wodą:

Korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne i niebezpieczne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice, Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika, Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu, Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr, Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne, Jeżeli pod Twoją opieką znajdują się małe dzieci, ani na chwilę nie spuszczaj ich z oczu, Gdy idziemy do wody, nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób - taka sytuacja często kończy się ich utratą, Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego, Nie skaczmy do płytkiej wody oraz do zbiorników o niezbadanym dnie - taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i nieodwracalnym kalectwem, Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ich stan techniczny,
Upewnijmy się, czy na wyposażeniu jest sprawny sprzęt ratunkowy- kamizelki ratunkowe, Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu, Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy zabezpieczony w wodoszczelnym i pływającym futerale.


Bezpiecznie na słońcu:

Zachowajmy umiar w przebywaniu na słońcu, Nośmy nakrycia głowy i okulary słoneczne, Unikajmy wysiłku w pełnym słońcu, Chrońmy się w cieniu w godzinach południowych, Jeśli musimy przebywać na słońcu, stosujmy filtry ochronne, W razie oparzenia słonecznego możemy skorzystać z naturalnych sposobów łagodzenia oparzeń słonecznych np. zastosować okłady z kefiru lub jogurtu.

Dziecko w domu:

Dziecko do 10 roku życia nie powinno samo zostawać w domu! Dzieci trochę starsze mogą zostawać same, ale na krótko i pod warunkiem, że wiedzą, gdzie są rodzice, znają do nich numer telefonu i potrafią się z nimi skontaktować w razie potrzeby, W domu, w widocznym miejscu, zostawmy kartkę z numerami telefonów do krewnych, zaufanych sąsiadów i na Policję, Straż Pożarną. Dziecko powinno wiedzieć, że może dzwonić tam zawsze, gdy czuje się w niebezpieczeństwie, Uprzedźmy dziecko, że kiedy jest samo w domu i ktoś puka do drzwi, nie może ich nikomu otwierać. Nie powinno też zdradzać, że jest bez opieki, Przypominajmy dziecku, że kiedy oddala się z domu lub miejsca zabawy, musi poinformować o tym osobę dorosłą, Należy "uczulić" dziecko, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi ani oddalać się w ich towarzystwie.


Dziecko na obozie lub koloniach:

Sprawdź, kto organizuje pobyt dziecka i czy ma ku temu odpowiednie kwalifikacje. Poproś organizatora o przedstawienie zezwolenia na zorganizowanie wypoczynku, informacji na temat zakwaterowania i wyżywienia, opieki medycznej i przygotowania pedagogicznego kadry, Przypominaj dziecku o konieczności zachowania ostrożności w kontaktach z nowo poznanymi osobami, Uświadamiaj i ostrzegaj dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi, Przestrzegaj dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny, Oceń warunki bezpieczeństwa Twojego Dziecka.

Bezpiecznie na rowerze:

Używajmy w pełni wyposażonego w sprawne urządzenia roweru, W czasie jazdy używajmy kasku, Korzystajmy z drogi dla rowerów, Przestrzegajmy przepisów drogowych, Nie wymuszajmy pierwszeństwa przejazdu, Sygnalizujmy odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.

TELEFONY ALARMOWE

POGOTOWIE RATUNKOWE 999

STRAŻ POŻARNA 998

POLICJA 997 TELEFON

ALARMOWY 112

Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014
Urząd Gminy Goszczanów
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.