• A
  • A
  • A

Gmina Goszczanów jest położona w województwie łódzkim, w północnej części powiatu sieradzkiego . Siedzibą gminy jest miejscowość Goszczanów położona na Wysoczyźnie Tureckiej w pobliżu rzeczki Swędrni, w odległości 10 km na zachód od zalewu Jeziorsko. Goszczanów należy do najstarszych ośrodków osadnictwa w dorzeczu Warty. Po raz pierwszy nazwy Goszczanów użyto w dokumencie z 1374 roku - jest to nazwa dzierżawcza utworzona od imienia Goszczon. Gmina stanowi 8,25% powierzchni całego powiatu. Gęstość zaludnienia w gminie to 47,6 mieszk./ km2.

Na gminę składa się 30 miejscowości skupionych w 28 sołectwach. Gmina sąsiaduje z następującymi gminami: Błaszki, Dobra, Kawęczyn, Koźminek, Lisków, Szczytniki, Warta.Prawie 90% obszaru Gminy zajmują użytki rolne.Średnia wielkość gospodarstwa wynosi 9,5 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest uprawa zbóż, ziemniaków, warzyw, traw nasiennych oraz hodowla bydła i trzody chlewnej. Lasy zajmują 6,5 % powierzchni gminy.Wysoka kultura rolna miejscowych gospodarzy w zetknięciu z dość urodzajnymi glebami, korzystnym ukształtowaniem terenu i łagodnym klimatem sprzyja produkcji żywności o najwyższych parametrach jakościowych.Nie ma tu przemysłu, rozwija się handel i usługi prowadzone przez niewielkie rodzinne przedsiębiorstwa.

Większość spośród zarejestrowanych firm związana jest z produkcją i przetwarzaniem surowców rolnych.Aktywizacji gospodarczej gminy oraz jej promocji służą imprezy handlowe, kulturalne i sportowe odbywające się na jej terenie

Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014
Urząd Gminy Goszczanów
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.