• A
  • A
  • A

Parafia Goszczanów

Parafia Goszczanów powstała w XII wieku o czym mówi bulla Papieża Innocentego II. Pierwotny Kościół pod wezwaniem Św. Marcina został spalony wraz z wsią przez oddziały krzyżackie. Na jego miejsce wybudowano kościół drewniany-jednonawowy, który przetrwał do 1646 i prawdopodobnie spłonął od uderzenia pioruna. Potem wybudowano kościół murowany z cegły - obecny pod wezwaniem Św. Marcina i Św. Stanisława.

Fundatorem a zarazem kolatorem był Adam Poniatowski-dziedzic Poniatowa, Goszczanowa i okolicznych wsi. Kościół został postawiony jako wotum-prośba o powrót syna Stanisława z niewoli tureckiej. Jest to kościół jednonawowy,orientowany,barokowy w kształcie krzyża z półkolistą absydą.Na przełomie XVIII i XIX w. w fasadzie zachodniej została dobudowana wieża w której umieszczono duży dzwon, zrabowany przez Niemców w czasie II wojny św. Po II wojnie światowej zostały dokupione 3 nowe dzwony i obecne organy. Kościół został wpisany do Rejestru Zabytków w 1953 r. w Poznaniu i posiada Księgę Wieczystą Nr 18579 w Sieradzu na działce geodezyjnej Nr 804.Jego położenie na wzgórzu sprawia, że jest ciągle narażony na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza silnych wiatrów. W podziemiach świątyni znajdują się zwłoki dwóch turczynek oraz rodziny Poniatowskich.

Strona Parafii Goszczanów
 

Parafia Chlewo

Kościół ChlewoDrugą parafią położoną na terenie gminy Goszczanów i obejmującą południowo-zachodnią część jej terytorium jest Chlewo. Nie wiadomo kiedy owa jednostka została utworzona. Dokument z 1443 r. dotyczący patronatu kościoła wskazuje na I połowę XV wieku. Cmentarz grzebalny parafii Chlewo, usytuowany przy drodze Turek-Błaszki, jest oddalony od kościoła około600m. W 1930 r. został ogrodzony drucianą siatką, którą w 1972 r. zastąpiono ażurowym ogrodzeniem z białej cegły, zaś od strony szosy metalowymi przęsłami na betonowym fundamencie. Na tym cmentarzu został pochowany między innymi Józef Szumski ? ojciec znanej pisarki Marii Dąbrowskiej.

Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014
Urząd Gminy Goszczanów
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.