• A
  • A
  • A
Kościół w GoszczanowieDo zabytków, które zasługują na szczególną uwagę zaliczamy piękny barokowy kościół święty świętego Marcina i Stanisława w Goszczanowie. Zachowany w swym pierwotnym kształcie kościół barokowy powstał w 1666 roku, z fundacji chorążego sieradzkiego herbu "Szreniawa" Adama Poniatowskiego. W końcu XVIII wieku dobudowano klasycystyczną wieżę, w której znajduje się główne wejście do wnętrza świątyni jednonawowej z wystrojem barokowym. Znajdująca się zakrystia ze
skarbczykiem odpowiada symetrycznie kaplicy po drugiej stronie prezbiterium. Samo sklepienie sięga wysokości 16 metrów i ma konstrukcję beczkową. Główny ołtarz jest polichromowany z drewna, natomiast ołtarze boczne są rokokowe.Wśród wyposażenia kościoła na szczególną uwagę zasługuje gotycka rzeźba św. Jana Ewangelisty z XV wieku, misa mosiężna z początku XVI wieku, barokowe figury św. Jana Nepomucena i św. Onufrego, rokokowe krucyfiksy, kielich z 1788 roku, monstrancja z 1879 roku, oraz szaty liturgiczne z XVIII wieku. Stare ornaty i cenne naczynia liturgiczne zaginęły w czasie ostatniej wojny. Ze względu na piękne położenie kościoła na wzgórzu i ładną architekturę stanowi on częsty cel wycieczek turystycznych.

 

Z inicjatywy ówczesnego proboszcza na początku XIX wieku założono cmentarz grzebalny na powierzchni około 2 ha. W 1902 roku ogrodzono go żelaznym parkanem, który nie zachował się do naszych czasów. Obecne ogrodzenie cmentarza to ceglany mur z okresu międzywojennego. Na cmentarzu zachował się "Nagrobek proboszczów goszczanowskich" w oryginalnym kształcie. Natomiast piękne grobowce szlacheckie z rzeźbami ulegają z dnia na dzień zniszczeniu. Opuszczając Goszczanów i kierując się w stronę południową odwiedzić można miejscowość Chlewo, które było siedzibą parafii już w 1335 roku. Na miejscu poprzedniego drewnianego kościoła zbudowano tu w 1778 roku nowy, murowany barokowy o pewnych cechach klasycystycznych pod wezwaniem św. Benedykta Opata. Z budownictwa świeckiego na terenie gminy Goszczanów zachowały się do chwiliobecnej dworki w Stojanowie (gdzie obecnym właścicielem jest Pan Stanisław Marek) i Poniatowie. Z parków krajobrazowych tak popularnych w XIX wieku pozostały tylko zamysły dawnego rozplanowania drzew w Sulmowie i Stojanowie. Natomiast sztuka ludowa i tradycje miejscowego folkloru coraz bardziej zanikają, można je jeszcze odnaleźć we wspomnieniach miejscowej ludności wsi Poniatów, leżącej 2 km w kierunku wschodnim od Goszczanowa. Do niedawna utrzymywał się tutaj tradycyjny zapustowy obyczaj regionalny o nazwie "Cymber", pielęgnowany przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Przez wieś prowadzi znakowany kolorem czerwonym pieszy Szlak Powstańców 1863 r. z Warty do Wojkowa, łączący miejscowości powiatu sieradzkiego związane z wydarzeniami powstania styczniowego.

Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2014
Urząd Gminy Goszczanów
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.